INTERDYSCYPLINARNY WYJAZD DO WĘGROWA

„Raz w roku pojedź w miejsce, w którym nigdy nie byłeś”.
Dalajlama

 

Wycieczkę do Węgrowa i Tończy rozpoczęliśmy od Pomnika Powstańców, upamiętniającego bitwę stoczoną pod Węgrowem podczas powstania styczniowego. Podczas pobytu przy Kamieniu poznaliśmy dowódców oraz przebieg bitwy, określanej mianem Polskich Termopil.
Kolejnym punktem wyjazdu było zwiedzanie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Węgrowie. Tutaj nasze wychowanki zaznajomiły się z księgozbiorem i oddziałami biblioteki, zapoznały się z istotą pracy bibliotekarza oraz obejrzały ekspozycje stałe i wystawy czasowe. W Muzeum Tkaniny Podlaskiej w Węgrowie dziewczęta przyjrzały się eksponatom oraz poznały twórczynię ludową p.Małgorzatę Pepłowską, która zaprezentowała pokaz tkactwa dwuosnowowego, a także wprowadziła w tajemnice tego zanikającego zawodu.
Kolejnym zwiedzanym miejscem była Biogazownia w Tończy. Wychowanki obejrzały obiekt i poznały sposoby pozyskiwania, przetwarzania i wykorzystywania w nim energii. Temat zainteresował zwiedzające ze względu na nowoczesne sposoby produkcji czystej energii elektrycznej z odnawialnych źródeł przy jednoczesnej ochronie środowiska naturalnego.
Wycieczka do Węgrowa miała na celu również poznanie warunków pracy i wymagań, jakie stawia firma Addit-producent podzespołów, urządzeń, przyrządów, środków transportu i maszyn z blachy. Obejrzeliśmy wiele skomplikowanych maszyn i urządzeń oraz dowiedzieliśmy się, jakie umiejętności i kompetencje należy posiadać, aby tu pracować.
Nasza wycieczka poza tym, że była interesująca, rozwinęła i utrwaliła postawy patriotyczne, ekologiczne i społeczne, a także wprowadziła w tajniki kilku zawodów.

Zmień rozmiar czcionki
Kontrast