MARSZ ŻYWYCH W AUSCHWITZ-BIRKENAU

“Kto nie pamięta historii skazany jest na jej ponowne przeżycie”
George Santayana

Takiej historii na pewno nikt nie chce przeżywać ponownie, tego jesteśmy pewni po wizycie w Auschwitz-Birkenau – Niemieckim Nazistowskim Obozie Koncentracyjnym i Zagłady. Utworzony na przedmieściach Oświęcimia obóz stał się jednym z ośrodków ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej.
Właśnie tutaj 2 maja miał miejsce 28. Marsz Żywych, w ramach którego Żydzi z całego świata odwiedzają miejsca zagłady, utworzone przez Niemców podczas II wojny na okupowanych ziemiach polskich.
W tym roku w marszu po raz pierwszy brały udział nasze wychowanki. Przeszły one w grupie ok.10 tyś. innych uczestników trzykilometrową „drogę śmierci”, między byłymi obozami Auschwitz i Birkenau. Główne uroczystości odbyły się przy ruinach dawnych krematoriów przy pomniku ofiar Holokaustu.
Podążając w marszu czuliśmy wiele bólu i ludzkiej tragedii, a zwiedzane obiekty utwierdziły nas w przekonaniu, że Oświęcim-Brzezinka jest symbolem terroru i ludobójstwa. Wycieczka była żywą lekcją historii, a spędzone w fabryce śmierci godziny zmusiły do wielu przemyśleń oraz do konkluzji, do czego mogą być zdolni ludzie.
W drodze powrotnej wstąpiliśmy do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Chwile przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Częstochowskiej pozwoliły nam na wyciszenie oraz liczne refleksje. Po zwiedzeniu Sanktuarium i spacerze po klasztornym dziedzińcu, wyruszyliśmy w drogę powrotną do Mrozów.
Wycieczka była bardzo ciekawa i emocjonująca, a charakter odwiedzanych miejsc pozwolił uczestnikom doświadczyć wielu skrajnych uczuć. Z jednej strony było to okrucieństwo i brak nadziei, a z drugiej napełnienie spokojem i optymizmem.
Nie sposób o lepsze świadectwo o holokauście i potędze wiary!

Zmień rozmiar czcionki
Kontrast