NIEPODLEGŁA, NIEPOKORNA

Niepodległa, niepokorna
Zawsze była, będzie, jest.
Uskrzydlona bielą orła,
Bije rytmem naszych serc.
Janusz Szczepkowski

Tymi słowami rozpoczęto wieczornicę pod hasłem Niepodległa Niepokorna upamiętniającą 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Dyrektor placówki – Pan Zenon Czyżewski – powitał wychowanki, pracowników oraz przybyłych gości. Zaszczycili nas swoją obecnością Pani Maria Milewska Wizytator w Departamencie Spraw Rodzinnych i Nieletnich, Pan Dariusz Jaszczuk Burmistrz Miasta Mrozy, Pan Marek Rudka Przewodniczący Rady Gminy Mrozy, Ks. Krzysztof Pietrzak Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej w Mrozach.
Uroczystość poprzedziła msza święta celebrowana przez księdza proboszcza i przy muzycznej oprawie w wykonaniu Ewy, Darii, Laurentyny, Angeliki, Patrycji oraz Joanny.
Na część artystyczną składały się filmy przedstawiające wydarzenia dziejowe naszej ojczyzny, wielkich Polaków, a także współczesne refleksje odnoszące się do słów: patriotyzm i niepodległość. Warto podkreślić, że materiał filmowy powstał w naszej placówce i został wyreżyserowany przez wychowanki oraz nauczycieli. Zebrani obejrzeli również prezentację działań patriotycznych, które miały miejsce w ZP i SdN w Mrozach. W część wizualną wkomponowane zostały wiersze A. Słonimskiego, Z. Herberta, R. Przymusa, M. Wolskiego, T. Różewicza wyrecytowane przez nasze podopieczne oraz utwory muzyczne w wykonaniu wychowanek i opiekunów.
Podczas uroczystości odbyło się również rozstrzygnięcie dwóch konkursów: literackiego A to Polska właśnie oraz plastycznego Niepodległa Niepokorna. Mogliśmy podziwiać wytwory naszych wychowanek, gdyż prace plastyczne stanowiły dekorację sali i podopieczne publicznie zaprezentowały utwory literackie.
Dziewczęta!
Chylimy czoła – wszystkie prace są piękne, wzruszające i na bardzo wysokim poziomie!
Na koniec – ktoś, kogo bardzo kochamy i coś, co wyzwala w nas błogi uśmiech – Jan Paweł II i papieskie kremówki Po obejrzeniu fragmentu filmu o Janie Pawle II – słodki poczęstunek: kremówka. Podczas degustacji ciastek zaprezentowana została kronika zakładowa.
Po części artystycznej dyrektor placówki Pan Zenon Czyżewski zaprosił zebranych do posadzenia Marszałka, dębu szypułkowego, drzewka wolności i niepodległości.
Dzisiejsza uroczystość wyzwoliła w każdym z nas mnóstwo refleksji. Jakże trafne wydają się słowa Andrzeja Rosiewicza wyśpiewane (po mistrzowsku) tego wieczoru przez Ewę i Marię Pytasz mnie, co właściwie Cię tu trzyma …

Zmień rozmiar czcionki
Kontrast