O PRAWACH DZIECI I NIE TYLKO! – podsumowanie interdyscyplinarnego projektu edukacyjno-społecznego

Kiedy śmieje się dziecko,
śmieje się cały świat.
Janusz Korczak

 

O ten uśmiech niestety jest coraz trudniej i nie wszystkie dzieci mogą być szczęśliwe. Uświadomiłyśmy sobie, że temat jest naprawdę poważny i złożony, i dlatego nasze działania skoncentrowały się na zagadnieniach związanych z poszanowaniem praw dzieci, które niezależnie od miejsca urodzenia, koloru skóry czy religii, mają prawo do godnego i bezpiecznego dzieciństwa. Podczas realizacji zadań projektowych zrozumiałyśmy, że przeszkodami są: skrajne ubóstwo, położenie geograficzne, konflikty zbrojne, dyskryminacja, wykluczenie, kryzysy, postępujące zmiany klimatyczne oraz inne bariery.

Podczas podsumowania naszych działań przedstawiłyśmy najważniejsze prawa dzieci zapisane w Konwencji o prawach dziecka, nazywanej też „światową konstytucją praw dziecka”. A ponieważ wiemy , że teoria prawie zawsze odbiega od praktyki, również i w tym przypadku prawa zapisane w Konwencji o prawach dziecka nie zawsze są respektowane. Przedstawiłyśmy sytuacje potwierdzające łamanie praw dzieci oraz organizacje pomocowe i humanitarne, które pomagają najmłodszym i walczą o ich godność. Jedną z nich jest UNICEF, pod patronatem którego, w naszym Zakładzie przeprowadzimy zbiórkę pieniędzy dla dzieci z Jemenu.

O tym, że nasze wychowanki na pewno włączą się w organizowaną akcję świadczy fakt, że już od dawna pomagają i mobilizują innych do pomocy. Potwierdzeniem takiej postawy jest przeprowadzona po raz trzeci zbiórka nakrętek plastikowych dla Antosia, pięcioletniego chorego chłopczyka.

Podczas uroczystości miało miejsce również uroczyste podsumowanie proekologicznych akcji prowadzanych od 10 lat w naszej placówce: Zbieraj baterie, chroń środowisko i zdrowie człowieka. W finałowej części projektu miała miejsce praca metodą warsztatową i wypracowanie przez uczennice swoich praw i obowiązków. Omawiane zagadnienia uświadomiły, że nie wszędzie zapisane prawa są przestrzegane. Wychowanki dostrzegły, że ich prawa są respektowane i serdecznie za to podziękowały Szefostwu, a na dowód wdzięczności wręczyły własnoręcznie podpisane dyplomy uznania.

Po realizacji projektu jesteśmy bogatsi w wiedzę i doświadczenia. Wiemy, że najważniejsze jest podjęcie wszelkich starań, aby wszystkie dzieci mogły żyć i rozwijać się w bezpiecznym środowisku. Dlatego mamy nadzieję, że nasze działania zmotywują innych i przyniosą pozytywne zmiany, które spowodują, że będą śmiały się wszystkie dzieci, a z nimi cały świat.

Zmień rozmiar czcionki
Kontrast