SPOTKANIE WIGILIJNE

„ …Przyjdź na świat,
a nadzieja znów wstąpi w nas…”

Te słowa przepięknej kolędy były mottem przewodnim bożonarodzeniowego projektu edukacyjnego, którego publiczna prezentacja miała miejsce w Zakładzie Poprawczym i Schronisku dla Nieletnich w Mrozach w dniu 20 grudnia 2019 r.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą celebrowaną przez Ks. Marcina Bodziaka i przy muzycznej oprawie w wykonaniu Julii, Angeliki, Patrycji i Marii.
W dalszej części spotkania zebrani – wychowanki, pracownicy placówki, zaproszeni goście – obejrzeli przedstawienie pt. „Boże Narodzenie”. Składało się ono z filmu przedstawiającego biblijną historię narodzin Jezusa oraz sceny współczesne, a także kolęd i pastorałek. Kolejnym, równie wzruszającym momentem tego wieczoru, była wspólna kolacja, którą przygotowały nasze wychowanki pod opieką nauczycieli i pracowników kuchni. Były życzenia przy opłatku, wspólne kolędowanie, degustacja potraw i prezenty.
Tak oto nadszedł dzień Narodzenia Pańskiego. Jezus stał się człowiekiem, a my przeżyliśmy ten czas na wspólnej modlitwie, wspominaniu genezy Bożego Narodzenia, śpiewaniu kolęd i pastorałek. W naszych sercach zagościły harmonia i pokój, ale też smutek i tęsknota za bliskimi. Jakże trafnie określają stan ducha słowa kolędy wyśpiewanej przez nasze wychowanki tego wieczoru:
A nadzieja znów wstąpi w nas,
Nieobecnych pojawią się cienie.
Uwierzyli kolejny raz,
W jeszcze jedno Boże Narodzenie.
I choć przygasł świąteczny gwar,
Bo zabrakło znów czyjegoś głosu.
Przyjdź tu do nas i z nami trwaj,
Wbrew tak zwanej ironii losu.
Tegoroczne jasełka okazały się również wspaniałą formą integracji ze środowiskiem otwartym. 6 stycznia 2020 r. przeżywaliśmy Boże Narodzenie razem ze Wspólnotą Parafii Rzymskokatolickiej św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Mrozach. Część artystyczna oraz życzenia noworoczne wraz z pierniczkami upieczonymi przez nasze wychowanki, wyzwoliły wiele pozytywnych emocji i wzruszeń.

Zmień rozmiar czcionki
Kontrast