W PATRIOTYCZNYCH NASTROJACH NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

Maszerują strzelcy, maszerują,
Karabiny błyszczą, szary strój,
A przed nimi drzewce salutują,
Bo za naszą Polskę idą w bój!
B. Lubicz-Zahorski

11 listopada to dla każdego Polaka ważna data, będąca symbolem walki, zwycięstwa i miłości Ojczyzny, to wielkie patriotyczne święto skłaniające do refleksji nad wartością wolności. W takim właśnie nastroju w naszej szkole odbyła się uroczystość upamiętniająca 99. rocznicę odzyskania niepodległości. W podniosłą atmosferę wprowadził wszystkich wspólnie odśpiewany hymn narodowy, następnie wychowanki zaprezentowały część artystyczną, urozmaiconą zdjęciami i archiwalnymi nagraniami. Uczennice recytowały wiersze i opowiadały o rozbiorach, walkach bratobójczych, zsyłkach, nadziejach i rozczarowaniach, a także o upragnionej wolności i odrodzonym państwie polskim.
Podczas spotkania miało miejsce ogłoszenie wyników Szkolnego Konkursu o Niepodległości, a gimnazjalistki, które wykazały się najrozleglejszą wiedzą: Laurentyna, Wiktoria i Karolina, otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz nagrody. Dopełnieniem uroczystości było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, które w przeszłości zagrzewały do walki i podnosiły na duchu, a obecnie pozwoliły poczuć atmosferę tamtych lat.
Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości są niewątpliwie lekcją patriotyzmu, uświadamiającą pokoleniom żyjącym w wolnym kraju, że warto dziś kultywować pamięć o przodkach, interesować się rodzimą historią i szanować symbole naszej tożsamości narodowej.
Dodatkowym akcentem obchodów Święta Niepodległości było zapalenie przez wychowanki zniczy przed pomnikiem Walk Narodowo-Wyzwoleńczych w Mrozach oraz udział wychowanki Ewy w Powiatowym Przeglądzie Patriotycznym „Tu wszędzie jest moja Ojczyzna” w kategorii- śpiew.

Zmień rozmiar czcionki
Kontrast