WYCIECZKA NA SUWALSZCZYZNĘ

„Augustowskie noce
Nad brzegami drzemiące,
Noce parne, gorące
Osłonięte przez mgłę”.
Andrzej Tylczyński, Zbigniew Zapert

29 maja 2019 roku grupa wychowanek pod opieką Pani J. Sobocińskiej i Pana P. Tarasa spędziła dzień na wycieczce w okolicach Suwałk i Augustowa, poznając atrakcje turystyczne Suwalszczyzny. Chociaż tego dnia pogoda nas nie rozpieszczała (chłód i padający początkowo deszcz), zrealizowaliśmy cały plan naszej wycieczki.
Na początku odwiedziliśmy Zespół Klasztorny Kamedułów, położony na naturalnym wzgórzu na półwyspie oblanym wodami jeziora Wigry i należący do najcenniejszych zabytków Suwalszczyzny. Miejsce położenia tego obiektu jest wyjątkowe i malowniczo prezentuje się wśród przyrody Wigierskiego Parku Narodowego.
Kolejną atrakcją wycieczki był rejs statkiem „Tryton” po jeziorze Wigry. Trasa rejsu przebiega przez Zatokę Hańczańską, w której zobaczyć można Czaplę Siwą i Kormorany. Nasz statek zatrzymał się również na Plosie – najgłębszym miejscu na Wigrach (73 m). Ciekawostką jest, że rejs tym statkiem odbył także Papież Jana Pawła II w trakcie jednej ze swoich pielgrzymek do Polski.
Następnie pojechaliśmy do Muzeum Wigier. Budynek muzeum znajduje się na brzegu jeziora Wigry, w miejscowości Stary Folwark i jest kolejną z największych atrakcji Suwalszczyzny.
W muzeum przygotowano ekspozycję stałą, prezentującą historię nadwigierskiego krajobrazu, głębiny jezior, rzeki, torfowiska i ekosystemy lądowe Wigierskiego Parku Narodowego, działalność człowieka oraz historię i dokonania dawnej Stacji Hydrobiologicznej na Wigrach. Muzeum mieści salę laboratoryjną, przeznaczoną do zajęć edukacyjnych oraz salę projekcyjną – miejsce prezentacji filmów, pokazów przezroczy, seminariów i warsztatów. Była to dla nas bardzo ciekawe doświadczenie.
Zakończenie wycieczki to spacer ścieżką krajobrazową ze Starego Folwarku do Cimochowizny, gdzie w gospodarstwie agroturystycznym nad jeziorem zjedliśmy obiad
i spędziliśmy przyjemnie czas przed podróżą powrotną do Mrozów.

Zmień rozmiar czcionki
Kontrast